Posted by Aleš Štempihar on Feb 05, 2025
Nova priložnost za strateško vlogo CIO
 
S tem člankom želim vsaj malo pomagati vsem tistim vodjem informatike, ki morajo še vedno prositi svoje nadrejene za ustrezen proračun za AI iniciative in/ali za sodelovanje virov iz poslovnih oddelkov. Namreč, kot smo že vajeni pri klasičnih IT projektih (npr. ERP), je vse premalo posluha za dodatna sredstva in/ali vse preveč prenosa odgovornosti na IT oddelek. In zgodovina se ponavlja. Vse preveč CEO in članov uprav ali  v umetni inteligenci ne vidi dovolj strateškega pomena ali pa AI projekte v operativi enostavno delegirajo na že tako preobremenjeni IT oddelek. Besedilo v nadaljevanju bo upam da v dodatno pomoč pri graditvi razumevanja vodstev o pravi poslovni vrednosti AI iniciativ in s tem CIO-tov. V ta namen izpostavljam tri ključne vidike strateškega pomena umetne inteligence:
  1. Razumevanje trendov in kupcev/dobaviteljev – prepoznavanje priložnosti in tveganj v realnem času
    Vsak dober strateški proces mora vključevati PESTLE analizo – oceno vpliva ključnih zunanjih dejavnikov ne le na poslovanje naše organizacije, temveč tudi na vaše B2B kupce, dobavitelje in B2C potrošnike. Sodobna PESTLE analiza mora upoštevati značilnosti digitalne ekonomija, ki vsem organizacijam postavlja nove okvirje in izzive, kot so: osredotočenost na kupca, ekonomija izkušenj, hiper-personalizacija, novi poslovni modeli in poslovni ekosistemi. 
    V današnjem VUCA in BANI svetu ni več mogoče pravočasno in natančno zaznati teh dejavnikov ter razumeti njihovega vpliva brez umetne inteligence. Svet se premika hitreje in vpogledi za uresničevanje strateških usmeritev morajo biti dostopni mesečno in ne le enkrat letno, ko se sprejemajo strateške odločitve.
     
  2. Več časa za kreativno delo in inovacije
    Uporaba umetne inteligenca kot jo tudi največkrat vidijo podjetja omogoča pametno avtomatizacijo, ki odpravlja rutinska opravila – takšna z majhno dodano vrednost za stranke ali zaposlene. Običajno se to opazuje skozi kontekst zmanjševanja stroškov. Spregledan pa je drugi srednjeročno veliko bolj pomemben vidik.  To je, da se s tem pridobi več časa za kreativno delo in izboljšave, ki neposredno ali posredno ustvarjajo višjo vrednost. Umetna inteligenca je tako močan pospeševalec inovacij – takšnih, ki prinašajo resnične rezultate, kot so oblikovanje, omogočanje in digitalne simulacije in realizacije novih poslovnih modelov.
     
  3. Pospeševanje in izboljšanje kakovosti odločitev
    Prva stvar, ki jo imam v mislih, je hitrejše zaznavanje potrebe po odločanju in samo hitrejše odločanje. Tu bi lahko bile popolnoma avtomatizirane procesne odločitve, kot je npr. spreminjanje delovanja strojev in opreme glede na ključne parametre, ki jih morajo upoštevati. Še pomembnejše pa je pospeševanje poslovnih odločitev, kar pa ne pomeni uporabe AI le pri sprejemanju odločitev, temveč tudi zaznavanje in opozarjanje, kdaj in kako hitro je potrebno že sprejeto odločitev spremeniti oziroma korigirati, da bodo pričakovani rezultati sprejetja odločitve tudi zares doseženi.
Ti trije vidiki organizacijam omogočajo, da:
A. izboljšajo svojo poslovno agilnost;
B. optimizirajo uporabo svojih virov;
C. postanejo in dolgoročno ostanejo skladne z zakonitostmi digitalnega gospodarstva.
 
Umetna inteligenca je torej veliko več kot le orodje za avtomatizacijo – postaja ključno gonilo strateškega razvoja in konkurenčne prednosti organizacij. Za CIO to pomeni priložnost, da IT pozicionirajo kot močnega igralca pri oblikovanju poslovne strategije. 
 
 
Avtor članka: Aleš Štempihar
https://www.linkedin.com/in/ales64/
 
 
 
Sponsors